Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod
- formujeme zdravě kritické a sebevědomé osobnosti ve vstřícném a tvůrčím prostředí
- výsledky studentů nás řadí ke školám, na které je spolehnutí
- fungujeme 288 let, máme na co navazovat
Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2024/2025 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.
Studenti posledních ročníků gymnázia byli na konci září seznámeni s aktualizovanou podobu tzv. kánonu, který před tím schválila předmětová komise českého jazyka. Nyní jeho znění, stejně jako další informace o maturitní zkoušce z českého jazyka přinášíme zde.
Připomeňme, že český jazyk a literatura tvoří základní pilíř povinných zkoušek; maturovat z tohoto předmětu musí všichni žáci.
Zkouška má tři části: ústní, didaktický test a písemnou práci. Váha tří dílčích zkoušek při výsledném hodnocení je stejná, tedy 1:1:1. Pokud žák neuspěje v jedné nebo více dílčích zkouškách, neuspěl u celé zkoušky.
Didaktický test
Zadání této části zkoušky je připravováno centrálně a je pro všechny školy v celé republice stejné. Základní úroveň obsahuje pouze tzv. uzavřené testové úlohy, což znamená, že řešitel si vybírá z předem hotových odpovědí tu, kterou považuje za správnou.
Písemná práce
Každý žák dostane při zahájení této části zkoušky seznam 10 témat, z nichž si vybírá jedno. Na rozhodnutí o výběru mají žáci 25 minut, pak jim je dáno 60 minut na vypracování úlohy. Ve školním roce 2015/2016 budou písemné práce opravovat hodnotitelé z dané školy.
Ústní zkouška
Žák si samostatně vybírá 20 literárních děl podle následujícího klíče. Každé dílo potom představuje jednu maturitní otázku:
Světová a česká literatura do konce 18. století min. 2 literární díla
Světová a česká literatura 19. století min. 3 literární díla
Světová literatura 20. a 21. století min. 4 literární díla
Česká literatura 20. a 21. století min. 5 literárních děl
Minimálně dvěma literárními díly musí být v seznamu žáka zastoupena próza, poezie,
drama. Seznam žáka může obsahovat maximálně dvě díla od jednoho autora. Seznam
literárních děl, z něhož žák vybírá, sestavuje škola.
Pro studenty našeho gymnázia je při výběru četby závazný níže uvedený kánon. Texty, které v něm nejsou, nemohou studenti uvádět ani ve svých seznamech. Vlastní seznam přečtené literatury odevzdají studenti do konce března 2016 svému češtináři. Pokud tak neučiní, losují si u maturitní zkoušky knihu z celého zde uvedeného kánonu.
Světová a česká literatura do konce 18. století
Homér: Íllias nebo Odysseia
Genesis (první kniha Mojžíšova)
Sofoklés: Oidipus Vladař
Publius Vergilius Maro: Aeneis
Publius Ovidius Naso: Proměny nebo Umění milovat
Evangelium podle Lukáše
Píseň o Rollandovi
Kristiánova legenda (český překlad)
Kosmova kronika (český překlad)
Dante Alighieri: Božská komedie
Francesco Petrarca: Sonety Lauře
Giovanni Boccaccio: Dekameron
Niccolò Machiavelli: Vladař
Legenda o sv. Kateřině
Tkadleček
Vita Caroli
François Villon: Závěť
Francois Rabelais: Gargantua a Pantagruel
William Shakespeare: Hamlet, Romeo a Julie, Sen noci svatojánské, Othello, Král Lear, Sonety,Macbeth, Kupec benátský, Richard III., Zkrocení zlé ženy, Bouře, Večer tříkrálový
Miguel de Cervantes y Saavedra:Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha
Jan Amos Komenský: Labyrint světa a ráj srdce
Bedřich Bridel: Co Bůh? Člověk?
Jan Kořínek: Staré paměti kutnohorské
Molière: Lakomec
Laurence Sterne: Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho
Carlo Goldoni: Sluha dvou pánů
Johan Wolfgang Goethe: Utrpení mladého Werthera
Světová a česká literatura 19. století
Walter Scott: Ivanhoe
Mary Shelleyová: Frankenstein
Victor Hugo: Chrám Matky boží v Paříži, Bídníci
Alexander Dumas: Tři mušketýři
Alexander Dumas ml.: Dáma s kaméliemi
Edgar Allan Poe: Jáma a kyvadlo a jiné povídky (Odeon, 1988)
Oscar Wilde: Strašidlo cantervillské
Stendhal: Červený a černý
Honoré de Balzac: Otec Goriot, Evženie Grandetová
Gustave Flaubert: Paní Bovaryová
Jane Austenová: Pýcha a předsudek, Rozum a cit
Emily Bronteová: Na Větrné hůrce
Charlotte Bronteová: Jana Eyrová
Charles Dickens: Oliver Twist, David Copperfield,Nadějné vyhlídky
Fjodor Michailovič Dostojevskij: Zločin a trest, Bratři Karamazovi
Nikolaj Vasilievič Gogol: Petrohradské povídky, Taras Bulba, Mrtvé duše
Lev Nikolajevič Tolstoj: Anna Karenina, Vojna a mír
Emile Zola: Zabiják, Tereza Raquinová, Nana
E. T. A. Hoffmann: Ďáblův elixír, Princezna Brambilla a jiné povídky
Alexandre Dumas: Hrabě Monte Christo
Alfréd de Musset: Zpověď dítěte svého věku
Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye
Henryk Sienkiewicz: Quo vadis?
Alexandr Sergejevič Puškin: Bělkinovy povídky, Piková dáma a jiné povídky
Anton Pavlovič Čechov: Povídky( Pavilon č.6, Anna na krku, Dáma s psíčkem, Nudná historie,Ariadna, Dům s mansardou)
Johan Wolfgang Goethe: Faust
Alexander Sergejevič Puškin: Evžen Oněgin (v překladu J. Hory), Kavkazský zajatec
Percy Bysshe Shelley: Odpoutaný Prométheus
Michail Jurievič Lermontov: Démon
Adam Mickiewicz: Konrád Wallenrod
Walt Whitman: Stébla trávy
Charles Baudelaire: Květy zla
Paul Verlaine: Básnické dílo (Vyšehrad 2007)
Jean Arthur Rimbaud: Doušek jedu (výbor z díla), Sezóna v pekle
Božena Němcová: Babička, V zámku a podzámčí
Jan Neruda: Malostranské povídky
Alois Jirásek: Bratrstvo, Skály, Temno, Psohlavci, F. L. Věk, Filosofská historie, Lucerna
Zikmund Winter: Rozina sebranec
Julius Zeyer: Tři legendy o krucifixu
Karel Hynek Mácha: Máj, Márinka
Karel Jaromír Erben: Kytice
Karel Havlíček: Epigramy - Tyrolské elegie - Křest sv. Vladimíra - Král Lávra
Jan Neruda: Balady a romance
Sny o štěstí: výbor z poezie ruchovců a lumírovců
František Gellner: Po nás potopa - Radosti života
Antonín Sova: Květy intimních nálad - Vybouřené smutky - Údolí nového království - Ještě jednou se vrátíme
Otokar Březina: Tajemné dálky - Svítání na západě - Ruce
Karel Hlaváček: Mstivá kantiléna - Pozdě k ránu
Jiří Karásek ze Lvovic: Zazděná okna - Sodoma
Světová a česká próza 20. a 21. století
Thomas Mann: Smrt v Benátkách, Kouzelný vrch, Mario a kouzelník
Lion Feuchtwanger: Židovka z Toleda
Gustav Meyrink: Golem
Franz Kafka: Proces, Proměna, Zámek
Erich Maria Remarque: Na západní frontě klid, Černý obelisk, Tři kamarádi, Cesta zpátky
Romain Rolland: Petr a Lucie
James Joyce: Odysseus
Virginia Woolfová: K majáku, Paní Dallowayová
Francis Scott Fitzgerald: Velký Gatsby, Něžná je noc
Ernest Hemingway: Komu zvoní hrana?, Stařec a moře
John Steinbeck: Na východ od ráje
John Steinbeck: O myších a lidech
William Styron: Sophiina volba
Isaak Babel: Rudá jízda
Jevgenij Zamjatin: My
Michail Afanasjevič Bulgakov: Mistr a Markétka
Leonid Andrejev: Velký slam
Albert Camus: Mor, Cizinec
Henri Pourrat: Kašpar z hor
Boris Vian: Pěna dní
Raymond Queneau: Zazi v metru
Robert Merle: Dědictví otců, Malevil
William Golding: Pán much
Joseph Heller: Hlava XXII
Jack Kerouac: Na cestě
George Orwell: 1984, Farma zvířat
Graham Greene: Moc a sláva , Ministerstvo strachu
Günter Grass: Plechový bubínek
Klaus Mann: Mefisto
Elfriede Jelinek: Pianistka
Boris Pasternak: Doktor Živago
Alexandr Solženicyn: Jeden den Ivana Denisoviče
Gabriel Garcia Marquez: Sto roků samoty, O lásce a jiných běsech
Jorge Luis Borges: Zrcadlo a maska
Vladimir Nabokov: Lužinova obrana, Pozvání na popravu, Lolita, Pnin
Jerome David Salinger: Kdo chytá v žitě
Ray Bradbury: Marťanská kronika
Truman Capote: Chladnokrevně
Anthony Burgess: Mechanický pomeranč
John Irving: Svět podle Garpa, Pravidla moštárny
Stephen King: Misery, To, Carrie, Osvícení
Christianne F.: My děti ze stanice ZOO
John Kennedy Toole: Spolčení hlupců
Ian McEwan: Betonová zahrada, Pokání, Sobota, Nevinný
J. R. R. Tolkien: Pán prstenů, Hobit
Terry Pratchett: Čarodějky na cestách
Umberto Eco: Jméno růže
Jonathan Littell: Laskavé bohyně
Nick Cave: Smrt Zajdy Munroa
Cormac McCarthy: Cesta, Tahle země není pro starý
Haruki Murakami: Kafka na pobřeží, Norské dřevo, 1Q84 (1. - 3. díl)
Mika Waltari: Egypťan Sinuhet
Lars Saabye Christensen: Poloviční bratr
Peter Hoeg: Cit slečny Smilly pro sníh
Stieg Larsson: Muži, kteří nenávidí ženy
Jo Nesbø: Sněhulák
Vladimír Sorokin: Den opričníka
Florian Illies: 1913: Léto jednoho století
Ljudmila Ulická: Daniel Stein - překladatel
G. R. R. Martin: Píseň ledu a ohně
Andrzej Sapkowski: Zaklínač
Viktor Dyk: Krysař
Fráňa Šrámek: Stříbrný vítr
Ivan Olbracht: Nikola Šuhaj loupežník, Golet v údolí
Karel Čapek: Krakatit, Válka s mloky, Apokryfy, Kapesní povídky
Zdeněk Jirotka: Saturnin
Josef Čapek: Stín kapradiny
Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáky Švejka
Vladislav Vančura: Markéta Lazarova, Rozmarné léto
Eduard Bass: Cirkus Humberto
Jan Čep: Zeměžluč
Jakub Deml: Zapomenuté světlo, Podzimní sen
Jaroslav Durych: Rekviem, Bloudění
Karel Schulz: Kámen a bolest
Egon Hostovský: Všeobecné spiknutí
Jaroslav Havlíček: Petrolejové lampy
Ladislav Klíma: Utrpení knížete Sternenhocha
František Kubka: Karlštejnské vigilie
Jan Otčenášek: Romeo, Julie a tma
Arnošt Lustig: Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
Josef Škvorecký: Zbabělci, Tankový prapor
Bohumil Hrabal: Ostře sledované vlaky, Příliš hlučná samota, Obsluhoval jsem anglického krále
Ota Pavel: Zlatí úhoři, Smrt krásných srnců, Jak jsem potkal ryby
Milan Kundera: Nesnesitelná lehkost bytí, Nesmrtelnost, Žert
Ladislav Fuks: Spalovač mrtvol, Pan Theodor Mundstock, Vévodkyně a kuchařka
Pavel Kohout: Katyně
Jáchym Topol: Sestra, Kloktat dehet, Anděl
Květa Legátová: Želary, Jozova Hanule
Patrik Ouředník: Europeana
Irena Dousková: Hrdý budžes
Jan Novák: Zatím dobrý
Miloš Urban: Hastrman
Petr Šabach: Občanský průkaz
Petra Hůlová: Paměť mojí babičce, Stanice Tajga
Martin Ryšavý: Cesty na Sibiř
Tomáš Zmeškal: Milostný dopis klínovým písmem
Zdeněk Mahler: Nocturno
Kateřina Tučková: Vyhnání Gerty Schnirch
Martin Reiner: Básník
Světová a česká poesie 20. a 21. století
Christian Morgenstern: Bim, bam, bum - Estetická lasička
Guillaume Appolinaire: Alkoholy, Pásmo
Sergej Jesenin: Slaměný měsíc
Marina Cvětajevová: Básník a čas - Pogrom života – Pij, duše, co hrdlo ráčí
Němečtí expresionisté (ed. a přel. R. Malý) – Držíce v drzých držkách cigarety
Georg Trakl: Básně – Šebestián ve snu
Thomas S. Eliot: Pustina
Jacques Prevért: Slova
Allan Ginsberg: Kadiš - Kvílení
Petr Bezruč: Slezské písně
Viktor Dyk: Milá sedmi loupežníků
Karel Toman: Měsíce
Stanislav Kostka Neumann: Jsem apoštol nového žití - Satanova sláva mezi námi - Kniha lesů, vod a strání – Nové zpěvy - Rudé zpěvy (vyd. 1947)
Jiří Wolker: Host do domu - Těžká hodina
Vítězslav Nezval: Edison - Básně noci - Skleněný havelok
Konstantin Biebl: Nový Ikaros
Josef Hora: Pracující den - Struny ve větru - Máchovské variace
František Halas: Sépie - Kohout plaší smrt - Staré ženy - Torzo naděje - V řadě - A co?
Vladimír Holan: Terezka Planetová - Noc s Hamletem - Bolest
Jaroslav Seifert: Píseň o Viktorce - Koncert na ostrově - Halleyova kometa
Bohuslav Reynek: Rybí šupiny – Had na sněhu – Rty a zuby - Odlet vlaštovek
Jan Zahradníček: La Salletta – Dům Strach – Znamení moci
Jiří Orten: Elegie
František Hrubín: Romance pro křídlovku
Josef Kainar: Nové mythy
Ivan Blatný: Melancholické procházky – Stará bydliště – Pomocná škola Bixley
Jiří Kolář: Prométheova játra
Karel Šiktanc: Heinovské noci – Adam a Eva
Oldřich Mikulášek: Ortely a milosti – Šokovaná růže – Agogh
Jan Skácel: Básně I, II
Ivan Diviš: Sursum - Thanathea - Beránek na sněhu - Odchod z Čech
Ivan Wernisch: Zimohrádek – Dutý břeh – Loutky – Proslýchá se
Václav Hrabě: Blues pro bláznivou holku, Stop – time
Ivan Martin Jirous – Magor: Magorovo Borágo, Magorovy labutí písně, Magor dětem, Rattus norvegicus
J. H. Krchovský: Básně
Vít Slíva: Boudní muzika
Světová a česká dramatická tvorba 19.- 21. století
Oscar Wilde: Jak je důležité míti Filipa
Edmond Rostand: Cyrano z Bergeracu
Anton Pavlovič Čechov: Racek
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor
Alfred Jarry: Král Ubu
Bertolt Brecht: Matka Kuráž a její děti
Tenessee Williams: Tramvaj do stanice Touha, Kočka na rozpálené plechové střeše
Edward Albee: Kdo se bojí Virginie Woolfové?
Samuel Beckett: Čekání na Godota
Eugene O´Neill: Smutek sluší Elektře, Cesta dlouhým dnem do noci
Federico Garcia Lorca: Krvavá svatba
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša
Ladislav Stroupežnický: Naši furianti
Jaroslav Kvapil: Rusalka, Princezna Pampeliška
Karel Čapek: Bílá nemoc, RUR, Věc Makropulos
Vítězslav Nezval: Manon Lescaut
Pavel Kohout: Dobrá píseň, August August, august
Václav Havel: Zahradní slavnost
Josef Topol : Konec masopustu
Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak, Jára Cimrman: Záskok